• >PTT
  • >Lekarze
  • >Aktualności
  • >Uroczyste obchody Jubileuszu 15. rocznicy pierwszego przeszczepienia serca w IK w Warszawie

Uroczyste obchody Jubileuszu 15. rocznicy pierwszego przeszczepienia serca w IK w Warszawie

6 Czerwiec 2016

W dniu 30. maja 2016 r. w Instytucie Kardiologii w Warszawie miały miejsce uroczyste obchody Jubileuszu 15. rocznicy pierwszego przeszczepienia serca w IK.
Podczas uroczystości, w holu głównym Instytutu, odsłonięta została tablica poświęcona pamięci Profesora Zbigniewa Religi - inicjatora programu transplantacji serca, wieloletniego kierownika Kliniki Kardiochirurgii oraz Dyrektora Instytutu Kardiologii w Warszawie.

W trakcie uroczystości, Doradca Prezydenta RP - Pan Tadeusz Deszkiewicz wręczył odznaczenia państwowe, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zasłużonym pracownikom Instytutu Kardiologii - zaangażowanym w program przeszczepiania serca w IK.

Program transplantacji serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie został wprowadzony w 2001 roku przez Prof. Zbigniewa Religę. Pierwsza transplantacja w Instytucie miała miejsce 15 lutego 2001 r. Od tego czasu w Instytucie Kardiologii przeprowadzono 409 przeszczepień.
W ubiegłym roku, lekarze z Instytutu przeprowadzili rekordową liczbę - 42 transplantacji, najwięcej ze wszystkich ośrodków w kraju.

Uroczystość Jubileuszu 15. rocznicy pierwszego przeszczepienia serca w IK zbiegła się z 50. rocznicą pierwszego, udanego przeszczepienia narządu w Polsce.