Opublikowany: 25/05/2022

Sprawozdanie Prof. Marka Myślaka z misji transplantacyjnej na Ukrainę pod patronatem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

Prof. Myślak na misji transplantacyjnej na Ukrainie

W dniach 9–13 maja 2022 roku jako przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego odbyłem podróż na Ukrainę, do Lwowa. W misji towarzyszył mi przyjaciel z Nowego Jorku, światowej sławy transplantolog prof. Robert Montgomery. Nasza podróż rozpoczęła się od spotkania na lotnisku w Krakowie skąd dotarliśmy pociągiem do Przemyśla. Tam spotkaliśmy się z kardiochirurgiem transplantologiem ze Lwowa dr Igorem Ghumiennym oraz dr Maximem Oviechtko szefem chirurgii transplantacyjnej, których poznałem online kilka tygodni wcześniej. Na granicy polsko-ukraińskiej zastał nas sznur samochodów, a kolejka zapowiadała się na kilkanaście godzin. Na szczęście straż graniczna przyjęła argumentację, że jedziemy do przeszczepiania narządów (co zresztą było zgodne z prawdą) i zostaliśmy przepuszczeni poza kolejnością. Do Lwowa dotarliśmy, krótko po rozpoczęciu godziny policyjnej, która rozpoczyna się od 23:00. Zainstalowano nam na telefonach aplikację przesyłającą alarmy ostrzegające o nalocie i wskazano, gdzie w hotelu znajduje się schron. Kolejnego dnia udaliśmy się do szpitala Emergency Hospital of Lviv, który obecnie jest jedyną placówką na Ukrainie, gdzie wykonywane są przeszczepienia: nerek, wątrób, serc i płuc. Należy wspomnieć, że pierwsze przeszczepienie płuc na Ukrainie odbyło się całkiem niedawno przy czynnym udziale i pomocy zespołu z Zabrza, gdzie kardiochirurg dr Igor Ghumienny szkoli się i otrzymuje wsparcie. W szpitalu przywitano nas bardzo entuzjastycznie, przygotowanych było kilka par do rodzinnych przeszczepień nerek. Z zewnątrz szpital sprawiał dość ponure wrażenie szarego posowieckiego blokowiska, ale wewnątrz zaskoczyły nas nowoczesne oddziały, bloki operacyjne i gabinety lekarskie. Wrażenie robiła przyjazna i pełna zaangażowania atmosfera w pracy, bardzo młoda kadra lekarzy i profesjonalizm zawodowy. Od razu zostaliśmy zaangażowani w konsultowanie pacjentów, podejmowanie decyzji terapeutycznych, wymianę poglądów. Pierwsze przeszczepienie nerek wykonał prof. Bob Montgomery (american way) przy asyście dr Maksyma Oviechtko, a kolejne dr Maksym (ukrainian way) przy asyście Boba. Obie transplantacje poszły doskonale z natychmiastowym podjęciem funkcji przez przeszczepione nerki. Po południu na sali wykładowej szpitala wygłosiliśmy z prof. Montgomery wykłady transmitowane online do ośrodków transplantacyjnych na Ukrainie oraz za pośrednictwem platformy Youtube. Tematem mojej prezentacji była molekularna diagnostyka przeszczepionych narządów, natomiast prof. Montgomery zaprezentował wizję rozwoju transplantologii, w tym pierwsze w świecie przeszczepienia nerki od genetycznie zmodyfikowanych świń, jakie wykonał w ciągu ostatnich miesięcy w Nowym Jorku. Wykłady wzbudziły żywą dyskusję i poczucie bezpośredniego uczestniczenia w przyszłości transplantologii.

W kolejnych dniach w szpitalu odbyły się dwa przeszczepienia nerek, w których braliśmy udział, oraz transplantacja serca. Zarówno prof. Montgomery jak i ja przekazaliśmy kolegom z Ukrainy zapewnienia o wsparciu naszych towarzystw transplantacyjnych, American Society of Transplantation i Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Od dzisiaj logo obu towarzystw zajmuje wspólne honorowe miejsce w gabinecie lekarskim.

Pomimo trwającej wojny życie w centrum Lwowa wyglądało na całkiem normalne, z ulicami i kawiarenkami pełnymi ludzi. Można dostrzec zabezpieczenia zabytków i pomników przed wojennym zniszczeniem. Przez cały okres naszego pobytu nie było alarmów przeciwlotniczych, ale już dwa dni po wyjeździe z Ukrainy, codziennie, wielokrotnie odzywają się syreny alarmowe. Pomimo tego zagrożenia nasi ukraińscy koledzy wciąż pracują, przeszczepiają narządy, starają się pomagać chorym.

Nasza podróż na Ukrainę zakończyła się wspólnym z prof. Montgomerym i dr Igorem Ghumiennym udziałem w „Biegu po nowe życie” w Wiśle. 

 

Ta wizyta była naszą pierwszą, pozwalającą zidentyfikować obszary, w których najbardziej potrzebna jest pomoc transplantologii na Ukrainie. W mojej ocenie są to:

  1. rozwój pracowni typowania tkankowego i HLA wyposażone w Luminex;
  2. wyszkolenie patomorfologa oceniającego zarówno przeszczepione narządy jak i nerki własne;
  3. wsparcie szkoleń lekarzy i udziału w stażach w ośrodkach transplantacyjnych;
  4. doposażenie sprzętowe w narzędzia chirurgiczne, pompy perfuzyjne do przechowywania narządów;
  5. wsparcie konsultacyjne w zakresie dostosowywania legislacji transplantacyjnej do wymogów i standardów europejskich;
  6. włączanie kolegów z Ukrainy w spotkania kliniczne online, uczestnictwo w webinarach i innych aktywnościach edukacyjnych.

 

Aby sprawnie koordynować działania w zakresie pomocy transplantologii na Ukrainie, proponuję przy PTT powołać Polish-Ukrainian Transplantation Coordination Group, której aktywność z przyjemnością mogę koordynować. Ze strony Amerykańskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, także pojawiły się obietnice wsparcia transplantologii ukraińskiej, począwszy od zaproszenia do uczestnictwa w zbliżającym się kongresie ATC w Bostonie.

Pojawiły się też inne bardzo ambitne pomysły na duże projekty medyczne w Ukrainie, które po etapie konsultacji międzynarodowych mam nadzieję będę mógł wkrótce zaprezentować.

 

Pozdrawiam,                  „Hvala Ukrainie”

Marek Myślak

Obraz
IMG1
Obraz
IMG2
Obraz
IMG3
Obraz
IMG4
Obraz
IMG4
Obraz
IMG5
Obraz
IMG6
Obraz
IMG7
Obraz
IMG8
Obraz
IMG9
Obraz
IMG10
Obraz
IMG11